Γήπεδο Τένις: Η ιστορία, οι κανόνες και ο τρόπος παιχνιδιού του •

Το τένις επί γηπέδου είναι ένα μικρό άθλημα με μπάλα με ρακέτα που στοχεύει να χτυπήσει την μπάλα πάνω από το δίχτυ σε ένα ορθογώνιο γήπεδο. Αυτό το παιχνίδι μπορεί να παιχτεί από δύο παίκτες (μονός αγώνας) ή τέσσερις παίκτες (διπλός αγώνας). Εκτός από το γήπεδο τένις, υπάρχει επίσης πινγκ πονγκ με διαφορετικές μορφές παιχνιδιού και κανόνες.

Μια ματιά στην ιστορία του τένις στο γήπεδο

Η ιστορία του τένις είναι ακόμα θέμα συζήτησης. Μερικοί πιστεύουν ότι οι αρχαίοι Αιγύπτιοι, Έλληνες και Ρωμαίοι είχαν παίξει ένα παιχνίδι που έγινε ο πρόδρομος του τένις. Μια θεωρία λέει ότι το τένις προέρχεται από το όνομα μιας πόλης στην Αίγυπτο, δηλαδή Tinnis και η λέξη ρακέτα που αναπτύχθηκε από τα αραβικά, δηλαδή υπόλοιπο που σημαίνει παλάμη.

Ακόμα κι έτσι, το παιχνίδι του τένις αναπτύχθηκε γρήγορα σε ευρωπαϊκές χώρες όπως η Ιταλία, η Ισπανία, η Γαλλία και η Αγγλία στις αρχές του 11ου αιώνα. Αυτό το άθλημα που άκμασε μεταξύ των αριστοκρατών είχε διάφορα ονόματα, για παράδειγμα gioco del pallone για τους Ιταλούς, juego de pelota για τους Ισπανούς, και jeu de paume για τους Γάλλους.

Ωστόσο, ο όρος "τένις" πιστεύεται ότι αναφέρεται στον αγγλικό αριστοκρατικό όρο για αυτό το παιχνίδι με τη λέξη tenez . Αυτός ο όρος είναι δημοφιλής επειδή συχνά αναφέρονται οι Γάλλοι “Tenez Tenez” σε κάθε παιχνίδι. Λένε tenez η ίδια στα γαλλικά σημαίνει παιχνίδι, πιάσιμο και τρέξιμο.

Το παιχνίδι τένις που αναπτύχθηκε από το βασιλικό αριστοκρατικό περιβάλλον είχε αρχικά στόχο να ενσταλάξει ήθη, ήθη και κοινωνική εθιμοτυπία. Αλλά τώρα, το τένις έχει εξελιχθεί σε ένα δημοφιλές άθλημα που έχει μια σειρά από μητρικούς οργανισμούς, όπως η Διεθνής Ομοσπονδία Αντισφαίρισης (ITF) και η Ινδονησιακή Ένωση Αντισφαίρισης επί χόρτου (PELTI).

Απαιτείται εξοπλισμός στο γήπεδο τένις

Η Διεθνής Ομοσπονδία Αντισφαίρισης (ITF) έχει θέσει πρότυπα για εγκαταστάσεις και υποδομές αγώνων τένις, όπως γήπεδα, μεγέθη διχτυών, ρακέτες και μπάλες τένις σε επίσημους αγώνες. Κάποιος από τον εξοπλισμό που χρειάζεται για να παίξει γήπεδο τένις ως εξής.

1. Πεδίο

Στους επίσημους αγώνες, το μέγεθος του γηπέδου τένις πρέπει να συμμορφώνεται με τους κανονισμούς της ITF και τα εθνικά πρότυπα. Γήπεδα τένις για single ( μονόκλινο ) έχει μέγεθος 23,77 x 8,23 μέτρα, ενώ το παιχνίδι διπλών ( διπλό ) έχει μέγεθος 23,77 x 10,97 μέτρα.

Ο τύπος του γηπέδου για τένις στην ανάπτυξή του αποτελείται από διάφορα υλικά επιφάνειας εδάφους, συγκεκριμένα σκληρά γήπεδα ( σκληρό γήπεδο ), χωμάτινο γήπεδο ( πηλός ), και χωράφια με γρασίδι.

• σκληρό γήπεδο (σκληρό γήπεδο). Οι πιο δημοφιλείς τύποι γηπέδων τένις είναι κατασκευασμένοι από τσιμέντο ή πλακόστρωτο αμμώδες υλικό. Τα χαρακτηριστικά αυτού του γηπέδου θα κάνουν τον ρυθμό κίνησης της μπάλας να είναι μέτριος προς γρήγορος.
  • χωμάτινο γήπεδο (πηλός). Είδος αυλής από θρυμματισμένο πηλό ή τούβλα άμμου. Τα χαρακτηριστικά αυτού του πεδίου θα κάνουν τον ρυθμό κίνησης της μπάλας αργό, καθιστώντας το δυνατό συλλαλητήρια διάρκεια του αγώνα.
  • Χόρτο χωράφι. Αυτός ο τύπος γηπέδου έχει επιφάνεια με γρασίδι, αλλά πρέπει να αναπτυχθεί σε σκληρό έδαφος για να αναπηδήσει την μπάλα. Το χαρακτηριστικό αυτού του γηπέδου είναι ότι έχει γρήγορη αναπήδηση λόγω της ελάχιστης τριβής που μπορεί να δημιουργήσει η επιφάνεια του γρασιδιού.

2. Καθαρό

Δίχτυ ή δίχτυ χρησιμεύει για τον περιορισμό των δύο τμημάτων του γηπέδου τένις. Οι κανόνες του διχτυού στο παιχνίδι του τένις είναι οι εξής.

• Το δίχτυ είναι από σκούρο πράσινο ή μαύρο νήμα.
  • Το ύψος των πασσάλων στήριξης του διχτυού στο πλάι του γηπέδου είναι 106,7 cm, ενώ το ύψος του διχτυού είναι 91,4 cm.
  • Το διχτυωτό κοντάρι τοποθετείται σε απόσταση 91,4 cm από την πλαϊνή γραμμή του γηπέδου.

3. Ρακέτα

Το τένις επί γηπέδου είναι ένα από τα παιχνίδια που απαιτούν ρακέτα, εκτός από μπάντμιντον. Το παιχνίδι τένις έχει επίσης τα δικά του κριτήρια ρακέτας. Το μέγεθος της ρακέτας ποικίλλει ανάλογα με την ηλικία του χρήστη.

• Παιδική ρακέτα τένις, ζυγίζει περίπου 250 γραμμάρια.
  • Ρακέτα τένις νέων γυναικών, ζυγίζει περίπου 290 γραμμάρια.
  • Η ρακέτα του τένις νεαρών ανδρών, ζυγίζει περίπου 295 γραμμάρια.
  • Ρακέτα τένις για ενήλικες γυναίκες, ζυγίζει περίπου 300 γραμμάρια.
  • Ανδρική ρακέτα τένις για ενήλικες, ζυγίζει περίπου 310 γραμμάρια.

4. Μπάλα

Το παιχνίδι του γηπέδου τένις χρησιμοποιεί ειδική μπάλα σύμφωνα με τις διατάξεις για επίσημους αγώνες και προπόνηση. Ορισμένες από αυτές τις διατάξεις περιλαμβάνουν τα ακόλουθα.

• Οι μπάλες του τένις είναι κατασκευασμένες από καουτσούκ με ένα στρώμα από πρασινοκίτρινες ίνες.
  • Η επιφάνεια της μπάλας του τένις πρέπει να είναι λεία και χωρίς ραφές.
  • Η διάμετρος της διατομής κυμαίνεται μεταξύ 63,50 mm και 66,77 mm.
  • Η μπάλα του τένις ζυγίζει περίπου 56,70 γραμμάρια έως 58,48 γραμμάρια.
  • Η μπάλα του τένις έχει δύναμη επαναφοράς από 1.346 mm έως 1.473 mm, όταν πέσει στο πάτωμα από ύψος 2.450 mm.

5. Άλλες υποστηρικτικές εγκαταστάσεις

Ένας τενίστας χρειάζεται και άλλο υποστηρικτικό εξοπλισμό, όπως ρούχα και αθλητικά παπούτσια. Τα αθλητικά ρούχα για τένις πρέπει να είναι κατασκευασμένα από υλικά στεγνή εφαρμογή που απορροφά εύκολα τον ιδρώτα ενώ παίζει. Το παντελόνι πρέπει επίσης να είναι από βαμβάκι ή αλεξίπτωτο, πάνω από το μήκος του γόνατου και να έχει πλαϊνές τσέπες.

Προσοχή στην επιλογή αθλητικών παπουτσιών ανάλογα με τον τύπο του γηπέδου. Για σκληρό γήπεδο ( σκληρό γήπεδο ), χρησιμοποιήστε παπούτσια με ολισθηρές σόλες. Όσο για το γήπεδο με γρασίδι, χρησιμοποιήστε παπούτσια με κυματιστές και μοτίβα σόλες. Η επιλογή των σωστών παπουτσιών σίγουρα θα ελαχιστοποιήσει τον κίνδυνο τραυματισμού στα πόδια.

Βασική τεχνική του τένις

Ως αρχάριος, υπάρχουν μερικές βασικές τεχνικές παιχνιδιού τένις που πρέπει να κατακτήσετε, ξεκινώντας από το πώς να κρατάτε μια ρακέτα ( λαβή ), εκτελεί τη θέση ετοιμότητας ( έτοιμη θέση ), και γνωρίζοντας διάφορους τύπους εγκεφαλικών επεισοδίων ( Εγκεφαλικό ).

1. Λαβή ρακέτας (λαβή)

Το κράτημα θα είναι πολύ καθοριστικό για τη δημιουργία ενός καλού σουτ. Γενικά, υπάρχουν τρεις τύποι λαβών ρακέτας ( λαβή ) σε αγώνες τένις, μεταξύ άλλων ηπειρωτική λαβή , ανατολική λαβή , και δυτική λαβή .

• Ηπειρωτικές λαβές. Ο πιο βασικός τύπος λαβής τένις που συνήθως διδάσκεται σε αρχάριους. Κατάλληλο για διάφορους τύπους χτυπημάτων, αλλά λιγότερο ικανό να δώσει topspin το μεγάλο επάνω εδάφους καθιστώντας το λιγότερο δημοφιλές στους επαγγελματίες τενίστες.
  • Ανατολικές λαβές. Ο επόμενος τύπος λαβής τένις που πρέπει να κυριαρχήσετε, είτε είναι ψυχαγωγικός είτε επαγγελματικός. Αυτή η λαβή λειτουργεί καλά για επιφάνειες γηπέδου που έχουν γρήγορο ρυθμό και μπορούν να προσφέρουν αρκετά topspin . Ωστόσο, αυτό το κράτημα είναι γενικά αρκετά δύσκολο να χειριστείς μια μπάλα που αναπηδά ψηλά.
  • Δυτικές λαβές. Ένας προηγμένος τύπος διατάσεων που είναι αρκετά δύσκολος και δύσκολος να τον κατακτήσεις. Πολλοί επαγγελματίες χρησιμοποιούν αυτή την τεχνική λαβής ρακέτας επειδή μπορεί να παράγει topspin μέγιστο, ειδικά όταν παίζετε σε μια επιφάνεια γηπέδου που έχει αργό ρυθμό όπως ένα χωμάτινο γήπεδο ( πηλός ).

2. Θέση έτοιμη (έτοιμη θέση)

Έτοιμη θέση ή έτοιμη θέση είναι μια προπαρασκευαστική θέση πριν ο αντίπαλος σερβίρει ή κοντράρει σε ένα παιχνίδι τένις. Κάνοντας μια έτοιμη θέση με τη σωστή τεχνική μπορεί να δώσει την ευκαιρία να επιστρέψει καλά η μπάλα του αντιπάλου.

Για να κάνετε αυτή τη στάση, σκύψτε ελαφρά προς τα εμπρός, τα γόνατα λυγισμένα και τοποθετήστε τη ρακέτα μπροστά από το σώμα. Συνηθίστε το μάτι στην μπάλα και την κίνηση της αντίπαλης ρακέτας. Μπείτε σε θέση ετοιμότητας κάθε φορά που ο αντίπαλός σας πρόκειται να χτυπήσει.

Όταν κάνετε αυτή τη στάση, ο παίκτης δεν πρέπει να βρίσκεται σε τεταμένη θέση, αλλά να διατηρεί μια ισορροπία του σώματος έτσι ώστε το σώμα να μπορεί να κινείται εύκολα, είτε προς τα εμπρός, είτε προς τα πίσω, προς τα δεξιά ή προς τα αριστερά για να λάβει τη μπάλα από το αντίπαλος.

3. Χτύπησε την μπάλα (Εγκεφαλικό)

Αφού κατακτήσετε το κράτημα της ρακέτας και τη σωστή θέση ετοιμότητας, μια άλλη βασική τεχνική του παιχνιδιού τένις που πρέπει να κατακτήσετε είναι το χτύπημα της μπάλας. Λίγα χτυπήματα με μπάλα ή Εγκεφαλικό κάτι που είναι πολύ σημαντικό κατά τη διάρκεια ενός αγώνα τένις όπως ο παρακάτω.

• Σερβίρει. Αρχικό κτύπημα για να ξεκινήσει το παιχνίδι τένις. Η βελτίωση της τεχνικής του σερβίς μπορεί να είναι το κλειδί για τη νίκη ενός αγώνα, καθιστώντας δύσκολο για τον αντίπαλό σας να ανταποκριθεί στα πυρά.
  • Επιστροφή της υπηρεσίας. Επιστροφή σερβίς από τον αντίπαλο μπορεί να ανοίξει ευκαιρίες συλλαλητήριο μακριά και κλέβουν πόντους. Επομένως, πρέπει να κάνετε μια ώριμη θέση ετοιμότητας και να πιάσετε σωστά τη ρακέτα.
  • Εδάφους. Το πιο συνηθισμένο εγκεφαλικό επεισόδιο κατά τη διάρκεια ενός αγώνα είναι να αναγκαστεί η μπάλα να αναπηδήσει μία φορά στο γήπεδο σε μια επίθεση. Εδάφους μπορεί να γίνει στην τεχνική εμπρός ή backhand. Η τελειοποίηση οποιασδήποτε από αυτές τις τεχνικές μπορεί να σας βοηθήσει να κερδίσετε το παιχνίδι.
  • βόλεϊ. Ένα σουτ που μπορεί να εκτελεστεί πριν η μπάλα αναπηδήσει από το γήπεδο με στόχο να περιοριστεί ο χρόνος αντίδρασης του αντιπάλου. Αυτή η τεχνική απαιτεί ισχυρό συντονισμό ματιού-χεριού για να δημιουργήσει ένα χτύπημα που είναι δύσκολο για τον αντίπαλο να επιστρέψει.
  • Πλάνα προσέγγισης. Ένα σουτ που στοχεύει στην επίθεση χτυπώντας την μπάλα πριν φτάσει στην πίσω γραμμή, αλλά αφήνει πολύ χώρο στην πλάτη. Αφού κάνετε αυτή την κίνηση, γενικά οι παίκτες θα την ολοκληρώσουν με μια γροθιά βόλεϊ .

Πώς να παίξετε και να σκοράρετε κανόνες στο γήπεδο τένις

Πριν από τον αγώνα, ο παίκτης και η αντίπαλη πλευρά θα κληρώσουν για να επιλέξουν το σερβίς ή την πλευρά του αγωνιστικού χώρου. Η μέθοδος βαθμολόγησης στο γήπεδο τένις είναι διαφορετική από την πλειοψηφία των παρόμοιων αθλημάτων όπως το μπάντμιντον. Το γήπεδο τένις χρησιμοποιεί ένα σύστημα βαθμολόγησης που χωρίζεται σε Παιχνίδια , σειρά , και αγώνας .

Βασισμένο στο Κανόνες τένις ITF (2019), το σύστημα βαθμολόγησης του τένις μπορεί εύκολα να εξηγηθεί ως εξής.

βαθμολογία εντός του παιχνιδιού (σκοράρει σε ένα παιχνίδι)

Όταν ένας παίκτης καταφέρει να ρίξει την μπάλα στον αγωνιστικό χώρο του αντιπάλου ή ο αντίπαλος δεν μπορεί να επιστρέψει την μπάλα, ο παίκτης θα πάρει πόντους. Η απόκτηση πόντων σε ένα παιχνίδι έχει ένα όνομα όπως παρακάτω.

• Βαθμολογία 0 = αγάπη
  • Πρώτο σκορ = 15
  • Δεύτερο σκορ = 30
  • Τρίτο σκορ = 40
  • Τέταρτο σκορ = παιχνίδι

Για να κερδίσει το παιχνίδι, ο παίκτης πρέπει να κερδίσει τέσσερις πλήρεις πόντους. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί από τους παίκτες εάν πάρουν έναν ακόμη πόντο από ένα σκορ 40-30, 40-15 ή 40-αγάπη. Ωστόσο, αν και οι δύο παίκτες πάρουν το ίδιο σκορ 40-40 τότε θα συμβεί δυάρι . Σε αυτή την κατάσταση, ο παίκτης πρέπει να κερδίσει δύο πόντους στη σειρά για να κερδίσει το παιχνίδι.

Σκορ στα σετ (σκοράρει σε ένα σετ)

Οι παίκτες πρέπει να κερδίσουν τα πρώτα 6 παιχνίδια με διαφορά τουλάχιστον δύο αγώνων (για παράδειγμα, 6-4,6-3, 6-2, 6-1 ή 6-0) για να κερδίσουν ένα σετ. Εάν υπάρχει σκορ 6-5 σε ένα σετ, τότε το σετ πρέπει να συνεχιστεί μέχρι να υπάρξει διαφορά στο σκορ δύο γκέιμ ή 7-5.

Ωστόσο, εάν και οι δύο παίκτες σκοράρουν 6-6 σε ένα σετ, θα ισχύει το σύστημα παιχνίδι τάι μπρέικ για να καθοριστεί ο νικητής του σετ. Σε παιχνίδι τάι μπρέικ , ο υπολογισμός της βαθμολογίας δεν χρησιμοποιεί πλέον το σύστημα αγάπης, 15, 30, 40 και παιχνιδιών, αλλά με συνηθισμένους αριθμούς, ξεκινώντας από το 0, 1, 2, 3, 4, 5 κ.λπ.

Ο παίκτης που θα πάρει πρώτος 7 πόντους με διαφορά νίκης τουλάχιστον δύο πόντων (για παράδειγμα, 7-5, 8-6, 9-7, 10-8 κ.ο.κ.), δικαιούται να κερδίσει παιχνίδι τάι μπρέικ κερδίζοντας το σετ. Το σκορ θα καταγραφεί ως 7-6 με έναν μικρό αριθμό σε κάθε σκορ για να υποδεικνύει τους πόντους που κερδίσατε παιχνίδι τάι μπρέικ .

Σκορ στο παιχνίδι (σκοράρει σε έναν αγώνα)

Στα πρωταθλήματα, ο αριθμός των σετ αγώνων τένις μπορεί να ποικίλλει. Γενικά, χρησιμοποιούνται μόνο δύο μέθοδοι βαθμολόγησης, δηλαδή η μορφή καλύτερο από τα τρία και καλύτερος των πέντε .

Σε μορφή καλύτερο από τα τρία , ο μέγιστος αριθμός σετ είναι 3 σετ και ο παίκτης πρέπει να κερδίσει 2 σετ για να κερδίσει τον αγώνα. Ενώ βρίσκεται σε μορφή καλύτερος των πέντε , ο μέγιστος αριθμός σετ είναι 5 σετ και ο παίκτης πρέπει να κερδίσει 3 σετ για να κερδίσει τον αγώνα.